Онлайн-екскурсія у віртуальному Національному музеї літератури України.
2ЖА група. 30.09.2022. (наставник - ст. викл. Цепкало Т.О.)
Сьогодні ми відвідали Національний музей літератури України. І навіть не зважаючи на те, що екскурсія була віртуальною, ми були вражені тим, яку історію, які пам`ятки зберігає це місце. Музей знаходиться у центрі Києва та почав свою діяльність у 1986 році. Колекція музею містить 85 тисяч експонатів, але кількість виставлених експонатів близько 5 тисяч.
Ми побачили 13 різних кімнат, котрі разом охоплюють усі періоди розвитку української літератури та культури. Нам дуже сподобалось, що кожна кімната має відповідну атмосферу тієї доби, експонати якої вона зберігає. Наприклад, перша експозиційна кімната повідомляє про давню літературу українського народу XI-XVIII ст., тому дуже символічним є цитата на стіні із «Повісті врем'яних літ»: «Книги – мов ріки, які напоюють собою увесь світ… В книгах – бездонна глибина, ми ними втішаємось в печалі, вони – узда для тіла і душі…». Також у цій же кімнаті є куточок давньоруського переписувача книги.
Поглибитись у часи минулих століть дозволяють експозиції з інтер’єром кімнат та експозиції з особистими речями українських письменників.
Мене вразила меморіальна бібліотека Колегії Павла Галагана, яка зберігла свій первісний вигляд з 1871 року. Бібліотека знайомить з історією цієї будівлі, адже музей побудовано на місці однієї з найкращої приватної колегії, заснованої у 1871 році громадським діячем і меценатом Григорієм Галаганом. Зала повністю обрамлена справжнім деревом, що виглядає дуже велично та вишукано. Але ще більше нас вразила кількість книг, котрі містить бібліотека. Також символічним для є портрет Тараса Шевченка – засновника нової української літератури, котрий видно з кожного кутка кімнати.
Неодноразово зустрічаються постаменти та зображення українських письменників, наприклад, Т. Шевченка, М. Коцюбинського, Лесі Українки. Музей зберігає найцінніше – це прижиттєві видання творів І. Котляревського, Т. Шевченка, П. Куліша, М. Костомарова, І. Франка, М. Драгоманова, рукописи Лесі Українки, М. Старицького, П. Тичини, М. Рильського, В. Симоненка, особисті речі П. Мирного, І. Нечуя-Левицького, Марка Вовчка, Г. Косинки, О. Гончара, І. Багряного, У. Самчука та сучасних письменників, часописи та альманахи XIX - поч. ХХ ст., твори відомих художників, документальні матеріали. Колекція музею містить зразки старовинних видань ХVII-XVIII століть, фотографії, твори образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, унікальні стародруки, зокрема перша друкована книга слов'янськими літерами «Апостол» Івана Федорова.
Дуже цікава частина експозиції, що присвячена забороні творів, цькуванню митців, еміграційній українській літературі, адже багато чого й досі залишається невідомим, але музей демонструє надзвичайно цікаві документи, експонати, свідчення.
Для нас Національний музей літератури України став центром духовного та культурно-мистецького життя нашого народу. Він знайомить з історією у дрібницях, дозволяє зануритись у світ, де можна на деякий час стати сучасником та другом найвідоміших митців української культури. Ми маємо змогу на власні очі побачити відому та невідому спадщину української літератури та культури саме у Національному музеї літератури України.
Коментарі
Дописати коментар